Bed close-new close-new Arrow Bed Facebook LinkedIn Night Phone Search mail Twitter

Samusocial

Ayoub, verantwoordelijke voor de hygiëne bij Samusocial

25/02/2025

Elke avond openen onze centra hun deuren om honderden daklozen te verwelkomen. Dat deze centra schoon en gezond blijven, is grotendeels te danken aan ons onderhoudspersoneel. Ze zijn aanwezig in al onze faciliteiten en zorgen elke dag voor de hygiëne en netheid van onze leefruimtes, van slaapkamers en sanitair tot de gemeenschappelijke ruimtes. Hun werk is vaak discreet, maar wel essentieel. Het zorgt ervoor dat de mensen die we opvangen een schone en veilige omgeving kunnen genieten.

Ayoub is sinds oktober 2023 verantwoordelijk voor de hygiëne bij Samusocial. Hij werkte meer dan vijftien jaar in de horeca tot hij zich in een nieuwe wereld stortte om zijn competenties te verbreden. “In het begin was het niet makkelijk. Ik moest me aanpassen aan een nieuwe organisatie en een ander publiek. Hier zijn meer dan 600 mensen aan de slag, die ik moet helpen bewustmaken.”

Ayoub superviseert het werk van het schoonmaakpersoneel in alle centra van Samusocial, maar daar houdt zijn werk niet op. “Met één hand kun je niet klappen. Het is nodig dat de verantwoordelijken achter mij staan om protocollen in te voeren en ervoor te zorgen dat ze worden nageleefd. We moeten samenwerken. Ik moet kunnen rekenen op alle medewerkers in de centra.”

Ayoub organiseert ook opleidingen en zorgt ervoor dat alle Samusocial-medewerkers ze volgen. Sinds zijn komst heeft iedereen geleerd om het ‘bedwantsen’-protocol toe te passen, dat essentieel is in de strijd tegen een van de grootste plagen in de centra. “Als de bedwantsen niet efficiënt worden aangepakt, zullen we onze centra moeten sluiten. In een paar dagen tijd kunnen de wantsen zich overal verspreiden.”

Om dit soort problemen te voorkomen, neemt Ayoub ook op voorhand maatregelen wanneer er werkzaamheden aan onze infrastructuur moeten worden uitgevoerd. Hij stelt zijn expertise op het gebied van hygiëne ten dienste om de risico’s te verminderen. “We willen ervoor zorgen dat wordt voldaan aan de hygiënenormen, nog voordat de werken beginnen en de contracten met architecten worden getekend, zodat we niet voor problemen komen te staan als het te laat is.”

Bij Samusocial “staat hygiëne altijd centraal. Dat is een essentiële vereiste als we onze begunstigden een waardige opvang en een gezonde omgeving willen bieden. Schone toiletten en douches, een kamer met schone lakens, schoonmaakproducten ter beschikking hebben… Voor mij is dat de basis van wat we onze begunstigden moeten bieden.”

Ayoub werkt elke dag aan het opstellen van nieuwe protocollen om de ingevoerde maatregelen nog te verbeteren. Dat vergt geduld: elk centrum past de richtlijnen in zijn eigen tempo toe. Ayoub stelt materiaal ter beschikking, geeft protocollen door, organiseert opleidingen en biedt de hulpmiddelen die nodig zijn om de situatie te verbeteren.

Terugkijkend op het geleverde werk, zegt Ayoub: “We komen van ver. Het doel is niet om bedwantsen volledig uit te roeien, dat is nu eenmaal onmogelijk, daarvoor zijn we te kwetsbaar. Maar we hebben nu wel de middelen om de situatie onder controle te houden, wat voorheen niet het geval was. We weten waar ze zitten en wat we ertegen moeten ondernemen, en we hebben het protocol en de inspectie onder de knie. Dat is de fase waarin we ons nu bevinden. Uiteraard is het door het verloop van de begunstigden geen gemakkelijke opdracht, maar dat is de uitdaging die we elke dag aangaan.”

Ayoub blijft optimistisch: sinds meer dan een jaar zijn de plagen onder controle en dat is het belangrijkste.

close

Nieuwsbrief

Ontvang elke maand het recenste nieuws van Samusocial Brussels in je mailbox. Schrijf je in om onze nieuwsbrieven te ontvangen.

Deze informatie zal enkel gebruikt worden om de nieuwsbrief naar het opgegeven adres te sturen. Je kan steeds met één klik uitschijven.