‘Casas’ van Samusocial: de 100ste vrouw liep over de drempel!
03/07/2025
In de Casas van Samusocial kunnen alleenstaande vrouwen en alleenstaande moeders tijdelijk terecht. Er zijn nu twee van dergelijke integratiehuizen. Ze zijn geschikter dan onze grote centra voor noodopvang en willen de vrouwen zo zelfstandig mogelijk maken. Voor velen onder hen is het een brug tussen het leven op straat en een eigen woning. Bijna 5 jaar na de opening van de eerste ‘Casa’ liep onlangs de 100ste vrouw die opvang binnen.
In juni 2020 opende de eerste ‘Casa’ van Samusocial de deuren: ‘Casa Resalto’. Dat werd in januari 2023 gesloten, maar het model werd overgenomen in de Casas ‘Vesta’ (2021) en ‘Frida’ (2022). Met een opvangcapaciteit van respectievelijk 14 en 11 kamers konden er in die voorzieningen 100 vrouwen (onder wie 59 moeders) en 93 kinderen terecht.
Het project, dat deel uitmaakt van de housing-infrastructuur van Samusocial, ontstond uit de zoektocht naar alternatieven voor de grote noodcentra. In de integratiehuizen worden de betrokkenen op mensenmaat opgevangen, wordt hun zelfredzaamheid versterkt en lopen de economische kosten minder hoog op. De moeders en vrouwen die bij de Casas aankloppen, vinden sneller opnieuw hun weg, dankzij gericht maatschappelijk werk dat oplossingen zoekt voor het leven op straat in functie van de situatie waarin de vrouwen zich bevinden.
Violette (37 jaar) : ‘Ik zat in een noodopvangcentrum voor gezinnen van Samusocial. Op een dag belde de rechtbank om te vertellen dat mijn dochtertje de Belgische nationaliteit had gekregen. Een tijdje later nodigen de maatschappelijk werkers me uit om de overstap naar een Casa te maken. Ik heb vaak geluisterd naar het liedje ‘Chacun sa chance’. Veel vrouwen bij Samusocial waren aan een Casa toe. Als je die kans krijgt, neem je die met beide handen aan. Ik zong en danste.’
Rond een overeenkomst voor een jaar (en een woonoplossing voor gemiddeld 9 maanden) wordt veel maatschappelijk werk verzet en geïndividualiseerde begeleiding aangeboden gericht op de empowerment van de betrokkenen, met respect voor hun ritme en hun plannen. De eerste opdracht van de Casas bestaat in het openen en handhaven van de rechten van de opgevangen vrouwen en moeders… Sommigen krijgen de kans om zich daar te domiciliëren.
Maar er is méér. ‘De domiciliëring is ongetwijfeld een van de pijlers van het project, maar wat de Casas uniek maakt, is vooral het soort opvang en het aangeboden maatschappelijk werk. Dat verloopt in de grootst mogelijke openheid en houdt het midden tussen formeel en informeel,’ weet projectverantwoordelijke Thibault Dutoit van Samusocial. Net als in alle opvangprojecten van Samusocial, verlenen we die diensten gratis, maar alle vrouwen beloven om tot 2/5 van hun inkomsten te sparen om het project op een dag weer te kunnen verlaten.‘
De vrouwen beredderen zichzelf in de Casas (wie er wordt opgevangen kookt en de medewerkers zijn enkel tijdens de kantooruren aanwezig). Zij vormen het hart van het project en werken actief mee aan hun evolutie: ‘De vrouwen en moeders vertegenwoordigen de Casas mee naar de buitenwereld toe en wisselen in de gemeenschappelijke ruimten geregeld ideeën uit om samen te beslissen welke richting het project moet uitgaan. Twee keer per maand krijgen ze het bezoek van een intercultureel bemiddelaar, die vooral helpt om conflicten op te lossen. Toch heerst er doorgaans een grote solidariteit tussen de vrouwen, en hun banden gaan niet zo maar stuk wanneer ze het project verlaten,’ bevestigt Thibault Dutoit glimlachend.
Sinds de start van de formule hebben intussen 85 vrouwen de Casas verlaten. De grote meerderheid onder hen bouwde een succesvolle toekomst uit: 54 vrouwen betrokken een eigen woning, 8 gingen naar een doorgangshuis (van waaruit ze meestal de overstap naar een eigen woning maken) en 6 kwamen in een opvanghuis terecht
Casa Vesta wordt binnenkort verbouwd, en dus is Samusocial op zoek naar een gebouw om het project in onder te brengen zolang de werken duren (vanaf eind 2025).
Ben je eigenaar van een geschikt gebouw (type eengezinswoning, opbrengsteigendom, …) met een 15-tal kamers, een ruime gemeenschappelijke keuken en twee grote vertrekken om in te richten als kantoorruimte en gemeenschappelijke leefruimte? Mail naar anais.camus@samusocial.be.